Грижи за копитата при лактиращи крави

В периода около отелване и през първи месеци на лактацията копитата на млечните крави са подложени на сериозни изпитания. Това е и най-рисковия интервал от време. По-късно копитните проблеми най-често са проява на хронифицирани  неизлекувани болести, водещи своето начало в периода около раждането.

Предразположеността към заболяване на преснотелките е обусловена от негативния енергиен баланс и повишения риск от травми на копитата. Често срещан в този период е асептичния пододерматит, застрашаващ сериозно здравословното състояние на копитата. Допълнително рогът омеква следствие хормоналните промени по време на отелването и следродилния период, както и следствие промените в обмяната на веществата в началото на лактацията. Изискванията на кравата към хранителния режим през този период са огромни. Тъй като тя не би могла да приема неограничени количества фуражи, енергийната обезпеченост на дажбата през този период трябва да е много голяма. Това става за сметка на структурното съдържание. В тези случаи обаче съществува следния риск: приемът на твърде голямо количество лесно смилаеми въглехидрати да доведе до ацидоза на търбуха. Освен всичко друго, при ацидоза на търбуха допълнително намаляване приема на фуражи, като по този начин се засилва негативния енергиен баланс. Намаляват съпротивителните сили и общата устойчивост. Възникват различни заболявания. Ограничава и синтеза на биотин. Бионаличността и приема на есенциални хранителни вещества в предстомашията силно се редуцира. С настъпване на лактацията, чувствителните копита издържат много по-малки натоварвания. Важни фактори при това са: еластичността на пода, формата и твърдостта на копитата, както и продължителността на лежане и покой в стадото. Различни заболявания, като възпаление на млечната жлеза например биха могли да се предизвикат от копитни проблеми.

Препоръки за практиката Уверете се в това, че всяка крава приема достатъчно по количество качествени фуражи и течности. Осигурете удобно легло, също така и достатъчно движение, много свеж въздух и минимално натоварване на копитата в чиста и суха среда. Гумените покрития на пода са за предпочитане.

Когато апетитния фураж е в достатъчно количество, кравите се хранят ежедневно 10-14 пъти. При това, лесно смилаемите трябва да се комбинират с възможно най-голямо количество груби фуражи. В тези случаи след хранене киселинността на търбуха не се увеличава в опасна степен. Особено удачно в периода след отелването са добавките съдържащи палмово масло.

Съществуват определени критични ситуации когато кравите не достигат лесно фуража, водата и леглата за лежане: гладък под, гладки и тесни пътеки и проходи, лентата за тора е много широка, прекалено широки хранилки. Изпълването на търбуха и продуктивността на всяко животно трябва да се контролира строго. Понякога кравите поемат фуражите много селективно. Така при едно хранене делът на лесно смилаеми въглехидрати може да е преобладаващ, въпреки добре структурираната дажба. Когато няма индивидуални хранилки и места за изхранване на всяка крава, подчинените крави, намиращи се на ниско стъпало на йерархичната структура поемат за кратко време недостатъчно количество фуражи, което освен всичко друго може да доведе и до копитни проблеми. Необходимо е да се наблюдава поведението на животните по време на хранене и да се преценяват вида и количеството на изпражненията.

При преминаване към пасищен режим на отглеждане съществува опасност от грешки в хранителния режим обусловени от рязката смяна на фуражите. Пример: поемането на голямо количество млада и прясна трева съдържаща много лесносмилаеми протеини и въглехидрати, без необходимия структурен състав, води до храносмилателни проблеми, които от своя страна са първопричина  за други заболявания в това число и копитни. При пасищен режим на отглеждане е необходимо да контролира структурния състав на дажбата и внимателно да се преценяват всички метеорологични фактори.

Фермерите не трябва да забравят следното основно правило: ако едно копитно заболяване започне да се манифестира с куцота, то тогава вече е прекалено късно и шансовете за пълно излекуване са минимални. За да не се достигне до това положение е задължително двукратно годишно да се извършва профилактичен преглед и подрязване на копитата, ако това се налага.

Оставете коментар