Нормално първият еструс (разгонване) при кучките настъпва от 6 до 12 максимум 18 месечна възраст. В случай, че до втората година все още липсва, състоянието се означава като първичен анеструс. Това не само че води до невъзможност за заплождане, но не е изключено да е свързано с риск за здравословното състояние на нашия домашен любимец.
Кои са възможните причини за това.
1. Тих еструс Това състояние възниква, когато яйчниците са активни, но липсват обичайни признаци за разгонване като едем на вулвата, вагинално кървене и привличане на мъжки. По често се среща при липса на контакти с други животни, липса на разходка, стрес. За точна диагноза се прилага периодично ежемесечно измерване на нивата на прогестерон, като и вагинални цитонамазки през интервал 7-10 дни. Повишените стойности на прогестерон (>2 nmol/ml) или откриване на вроговени епителни клетки в цитонамазката са свидетелства за наличие на еструс, макар и външно незабележим (тих).
2. Вродени морфо-структурни аномалии Някои кучета външно изглеждат женски, но имат анормални хромозоми или мъжки полови органи в комбинация с женски външни гениталии (мъжки псевдохермафродит). Диагнозата не винаги е лесна. Включва визуален преглед, биопсия на гонадалната тъкан, измерване на хормоналните нива или кариотипен анализ.
3. Медикаментозно-индуциран анеструс Прилагане на прогестерон, негови синетични аналози (таблетки, инжекциони форми), а така също и на андрогени (например анаболни стероиди) води до нарушаване на естралния цикъл. Кортикостероидите (кортизон, преднизолон), използвани за лечение алергични състояния или поведенчески проблеми, също могат да намалят плодовитостта, респ. нередовна разгоненост.
4. Недостатъчна функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) Това е най-честото хормонално разстройство при кучетата. Хипотиреоидизмът може да доведе до безплодие и други репродуктивни проблеми като нередовен полов цикъл, намаляване на интензивността или продължителността му, както и усложнения при бременност. Клиничните признаци, които не са свързани пряко с половата система са летаргия, затлъстяване, загуба на козина и забавен растеж на нова козина. Диагностиката изисква кръвни тестове за функцията на щитовидната жлеза, а лечението включва прием на L-тироксин и редовен контрол.
5. Различни системни заболявания които вторично водят до прекратяване на полово-цикличната дейност. В това отношение биха могли да се посочат следните състояния: бъбречна недостатъчност, възпаление или тумори, болест на Къшинг, както и други. За диагностициране на тези състояния са нужни детайлни кръвни и изследвания на урина, ултразвук, рентген и др.
6. Овариални цисти Лутеалните овариални цисти могат да доведат до повишени нива на прогестерон (>2 ng/ml), което инхибира отделяне на достатъчни количества гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) и нарушава цикличността. Диагностиката се основава на установяването на трайно повишени нива на прогестерон.
7. Овариална хипоплазия и аплазия В тези случаи яйчниците са малки, недоразвити или напълно липсват. Това е рядко вродено състояние, при което яйчниците не се развиват правилно и се диагностицира много трудно.
8. Имунологични заболявания Имуно-медииран оофорит: Автоимунно състояние, при което тялото атакува собствените си яйчници.
9. Предходна кастрация особено ако са вносни, не е изключено да се касае за това. В някои страни (САЩ, скнадинавието младите животни се кастрират още на 7-седмична възраст. Някои собственици може да не са наясно с това
Вторичен анеструс
Това състояние се наблюдава, когато женско куче не прояви еструс в рамките на 10 до 18 месеца след предходния цикъл. Причините включват ниски нива на щитовидните хормони, болестта на Къшинг, овариални кисти, секретиращи прогестерон, или прилагане на кортизон.